چگونه مهارت‌های کارآفرینی را در خود پرورش دهیم؟

چگونه مهارت‌های کارآفرینی را در خود پرورش دهیم؟


کارآفرینی یکی از اتفاقات مهمی است که در قرن ۲۱ مورد توجه بوده است. بسیاری از افراد سعی کردند شغل جدید و مورد علاقه خود را راه‌اندازی کنند و کارآفرین شوند. این اتفاق دلایل مختلفی دارد. از کم بودن دستمزدها گرفته تا رسیدن به علایقی که افراد سالیان سال در آرزوی آن‌ها بودند می‌تواند بخشی از این دلایل باشد.

در ادامه قصد داریم چند مهارت مهم که یک کارآفرین برای شروع کار خود و ادامه‌ی مسیر به آن نیاز خواهند داشت را بیان کنیم.

  • مسیر متفاوتی را انتخاب کنید

خلاقیت ریشه‌ی اصلی کارآفرینی است. در اصل خلاقیت، متفاوت دیده شدن را فراهم می‌کند. برای افزایش خلاقیت و ایجاد تفاوت سعی کنید کارهای جدیدی را امتحان کنید. مثلا یک فیلم به زبان‌های دیگر ببینید. کاری را انجام دهید که دیگران انجام نداده‌اند. تماشای فیلم The Big Short به شما کمک زیادی خواهد کرد. در این فیلم نشان داده می‌شود که چطور چند کارآفرین توانستند با وجود مخالفت افکار عمومی از بحران مالی سال ۲۰۰۸ سود ببرند.

  • به فکر راه‌اندازی یک کسب‌وکار باشید

 وقتی یک کسب‌وکار تازه راه‌اندازی کنید، این فرصت را خواهید داشت که مهارت‌های خود را تقویت کنید. مثلا به مرور می‌توانید پیشرفت خود در زمینه‌های برنامه‌ریزی تجاری، مذاکره، فروش و بازاریابی را به وضوح ببینید. بسیاری از اوقات اشتباه کردن در کار، درس‌های بیشتری به شما می‌آموزد تا کتاب خواندن‌های پی‌در‌پی و انجام ندادن کارهای عملی.

  • از چالش‌ها دوری نکنید

زندگی یک کارآفرین هرگز آسوده و راحت نیست. او همواره با چالش‌هایی رو‌به‌رو است. برای همین باید توانایی برخورد و حل آن‌ها را در خود پرورش دهد. زمانی که دیگران به توانایی شما شک می‌کنند، ادامه دادن به مسیری که در آن هستید جرات زیادی می‌خواهد.

برای اینکه بتوانید توانایی و پشتکار خود را تقویت کنید، هدف یا چالش معناداری برای خود تعیین کنید. سعی کنید حتما نسبت به انجام آن مصمم باشید. مثلا اگر می‌خواهید یک وبلاگ نویس خوب باشید، با خود قرار بگذارید که به مدت یک سال هر روز ۱۰۰۰ کلمه متن بنویسید.

  • از رضایت کامل خود دست بردارید

یک کارآفرین باید به شکست‌های پی‌درپی و حتی گاهی پاداش صفر عادت کند. زیرا همواره شرایط با خواسته‌های شما مطابقت ندارد. برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید از کارهای کوچک شروع کنید. مثلا آخر هفته‌ها زودتر از خواب بیدار شوید و به جای استراحت بیشتر در روز تعطیل، به کسب‌وکار خود و روش‌های بهتر برای پیشرفت آن را بررسی کنید.

  • امور مالی خود را مدیریت کنید

درک امور مالی در اداره‌ی کسب‌وکار شما بسیار کمک کننده است. لازم نیست یک کارآفرین حتما از امور حسابداری اطلاع کامل داشته باشد. ولی باید اصول مربوط به جریان نقدی، دارایی‌ها و سود و زیان را بداند.

  • مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید

یک کارآفرین باید بتواند چگونه با رویاهای خود به شیوه‌ی جذاب ارتباط برقرار کند. همچنین باید بتواند آن را برای دیگران توضیح دهد. شما باید بتوانید برای یک گروهی که مقابل شماست به راحتی سخنرانی کنیدو طوری که آن‌ها را جذب موضوع خود کنید. برای بهبود مهارت‌های ارتباطی خود در فضای آفلاین که امروزه رشد چشم‌گیری نیز داشته هم راه‌حل‌هایی وجود دارد. مثلا بهتر است در شبکه‌های اجتماعی خود فعال باشید. و با مخاطبان خود ارتباط موثری را حفظ کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.