۲۲

مرداد

۱۳۹۸

مسئولیت پذیری چیست؟

متوسط زمان مطالعه: ۵ دقیقه

 

 

مسئولیت پذیری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر فردی است و تاثیر بسیار زیادی در نوع نگرش دیگران نسبت به شخصیت و عملکرد فرد دارد. اگر در هر محیطی به عنوان فردی مسئولیت پذیر شناخته شوید، دیگران به گونه دیگری بر روی شما حساب خواهند کرد و به بیان ساده‌تر دیگران بیش‌تر به شما اعتماد خواهند نمود. این جلب اعتماد سبب کسب موفقیت‌های بسیاری در زمینه‌های کاری و فردی خواهد شد.

از طرفی وقتی مسئولیت پذیرتر باشید و دیگران به شما اعتماد کنند، علاوه بر ایجاد حس رضایت فردی، انرژی درونی شما را نیز دو چندان خواهد نمود. همانطور که می دانید، افراد دارای انرژی درونی هستند که بخش قابل توجهی از این انرژی، از افکار و احساسات فرد نشأت می‌گیرد و این افکار و احساسات بر عملکرد فرد تاثیرگذار بوده و رفتار او را می‌سازد. از این رو در این مقاله می‌خواهیم به ارائه راهکارهایی برای افزایش مسئولیت پذیری بپردازیم. پیش از ارائه راهکارها بهتر است تا تعریفی از مسئولیت پذیری ارائه دهیم.

مسئولیت پذیری

تعریف مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری (Responsibility) به عنوان تعهدی درونی از سوی فرد برای انجام مطلوب تمامی فعالیت‌هایی است که به وی سپرده شده است.

مسئولیت افکار، احساسات، کلمات و اعمال خود را بر عهده بگیرید.

مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید، این عبارت بدان معناست که مسئولیت قدرت تفکر، احساسات، صحبت و عمل خود را بر عهده بگیرید. زیرا شما زندگی خود را با افکار، احساسات، کلمات و اعمال خود ایجاد می‌کنید.

شما مسئولیت انجام کارهایی را قبول می‌کنید که انجام آن را منطقی بدانید که این منطق نیز از افکارتان نشأت می‌گیرد. این بدان معنی است که هیچ کسی نمی‌تواند شما را مجبور به فکر کردن، احساس کردن، گفتن یا انجام هر کاری کند. هیچ کس نمی تواند دکمه‌های وجودی شما را فشار دهد، زیرا شما سازنده آن دکمه‌ها هستید! به همین روش، شما نمی‌توانید طرز تفکر دیگران و رفتار آن‌ها را کنترل کنید.

دیگران را قضاوت نکنید.

دست از قضاوت کردن و سرزنش کردن شریک زندگی، همکاران، والدین و حتی اقتصاد بردارید. سرزنش، شما را در حالت قربانی نگه می‌دارد و شما نمی‌توانید برای رفع مسائل به خوبی فکر کنید.

وقتی جلوی سرزنش بگیرید و مسئولیت کارها را بپذیرید، از وضعیت قربانی به پیروزی تغییر می‌کنید. در این صورت می‌توانید وضعیت را بررسی کرده و تصمیم بگیرید که چه کاری را می‌ خواهید انجام دهید.

بهتر است تا از خود بپرسید:

نقش من در این مسئله چیست؟

مسئولیت پذیری


برای مسئولیت پذیری بیشتر شکایت را متوقف کنید.

شکایت کردن شکل دیگری از سرزنش کردن و تبدیل شدن به وضعیت قربانی است که گویی انتخاب دیگری ندارد. با کم تر شکایت کردن و در مقابل قبول مسئولیت، می‌توانید روی کمبودها، اشتباهات یا اتفاقاتی که برای شما رخ دهد، تمرکز کنید.


هر حرفی را به خودتان نگیرید.

به فرض اینکه دیگران در مورد شما حرفی زده باشند. باز هم بهتر است این را در نظر بگیرید که طرز تفکر افراد با یکدیگر متفاوت است و نمی‌توانید انتظار داشته باشد که همه افراد دقیقا همانند شما فکر کنند. پس بهتر است تا هر نوع حرفی را به خودتان نگیرید و بی‌تفاوت باشید، شاید فرد منظور خاصی نداشته باشد. اهمیت دادن بیش از حد به هر صحبتی موجب جذب احساسات منفی در شما خواهد شد و این احساسات منفی، انرژی درونیان را کاهش خواهد داد.


خودتان را خوشحال کنید.

با قبول مسئولیت انجام کارها و جلب اعتماد سایرین، خودتان را خوشحال کنید. برای این کار بهتر است که در ابتدا به این باور برسید که خوشبختی چیزی از بیرون نیست و آن را باید در درون خود جست‌وجو کنید.

خوشبختی یک تصمیم است و دروازه شادی، قدردانی است. درون دفترچه‌ای تمامی مواردی که بابتشان از دیگران سپاسگزارید را یادداشت نمایید. مطمئنا موارد بسیاری برای سپاسگزاری و خوشحال کردن خود خواهید یافت. 

همچنین، کارهایی را انجام دهید که باعث خوشبختی شما شود. موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید، به خودتان برسید، خلاقیت خود را ابراز کنید، به دیگران مهربانی کنید و سایر موارد.

از خود بپرسید:

چه چیزی می تواند مرا خوشحال کند؟

مسئولیت پذیری


در لحظه زندگی کنید.

زندگی همین حالا است. اکنون فقط یک لحظه است. گذشته به تاریخ پیوسته است و آینده نیز در هاله از رمز و رازها قرار دارد. بنابراین فقط همین لحظه وجود دارد، آن را دریابید. مسئولیت این لحظه را بر عهده بگیرید و از آن نهایت استفاده را ببرید. پائولو کوئلیو در زندگی نامه خود چنین نوشت:

دروازه‌بان اندیشه‌های خود باشید و از بازگشت مجدد افکاری از میان ۶۰۰۰۰ فکر دیروز که در زندگیتان بی تاثیرند، خودداری کنید.

در هر لحظه افکار خود را با دقت انتخاب کنید و در لحظه فکر کرده و افکارتان را حس کنید. در اینصورت می‌توانید تفکرات بی‌ربط را از بین ببرید و به معنای واقعی کلمه در لحظه زندگی کنید.

بهتر است تا از خود بپرسید:

آیا من در لحظه فکر می‌کنم و اگر چنین است چه می‌خواهم؟

برای خود حق انتخاب قائل شوید.

شما قدرت انتخاب دارید. در واقع ، شما همیشه در حال انتخاب کردن هستید، چای یا قهوه، لباس قرمز یا لباس سیاه، موهای بلند یا کوتاه، یوگا یا والیبال، حتی با انتخاب نکردن نیز شما در حال انتخاب کردن هستید.

با داشتین چنین ذهنیتی، انتخاب‌های هدفمندتری خواهید داشت. پس تصویری برای زندگی، تجارت، روابط کاری، سلامتی، ثروت و… برای خود بسازید.

احساس آرامش و اطمینان داشته باشید.

وقتی مسئولیت زندگی و تجربه خود را به عهده می گیرید، با آرامش و اطمینان خاطر بیشتری زندگی خواهید کرد، زیرا می‌دانید که به طور آگاهانه مسئولیت موارد را بر عهده داشته و می‌توانید بهترین پاسخ را به هر مورد انتخاب نمایید.

مسئولیت پذیری

به دنبال خوبی‌ها در افراد باشید.

جمله ای وجود دارد که می گوید: ما خود را با اهدافمان خود قضاوت می کنیم و دیگران را با رفتارشان.

عادت جدیدی را در پیش گیرید، از این پس در دیگران هدف از رفتارشان را به دست آورید. بنابراین علت رفتار افراد را درک کرده و کمتر قضاوت می‌کنیم.

یک روش عالی این است که برچسب‌هایی را که به دیگرا زده‌ایم، برداریم تا بتوانیم بهتر درموردشان فکر کنیم. یکی دیگر از اقدامات، به طور موثر به دیگران گوش دهیم تا به درک متقابلی برسیم به جای اینکه صرفا به دیگران گوش دهیم تا پاسخی را بدهیم.

این امر سبب می‌شود تا گفت و‌گوهای مسئولانه تری داشته باشید. زیرا شخصی که با او صحبت می‌کنید از توجه شما نسبت به خودش قدردانی کرده، اعتماد میانتان افزایش یافته و منجر به حمایت کردن از شما خواهد شد.

 

منابع:

۹ways to take responsibility for your life

 

درباره faranaksolat

faranaksolat

فرانک صولت هستم، مدیر مارکتینگ شتابدهنده بانا و علاقه‌مند به حوزه مهارت‌های نرم، گیمیفیکیشن و مارکتینگمشاهده تمامی مطالب نوشته شده توسط faranaksolat

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *