مبانی کیفیت تصمیم گیری یا Decision Quality

متوسط زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر شما فردی پرمشغله باشید، احتمالاً برایتان بارها اتفاق افتاده است که می خواهید در مورد مسائل گوناگون پیرامونتان تصمیم بگیرید ولی زمان اندکی برای تصمیم گیری در مورد هر یک دارید و درنتیجه نگران از کیفیت تصمیمات گرفته شده هستید.

گاهی اوقات گزینه‌ها تصمیم گیری را آسان می کنند. افراد به سرعت می‌توانند براساس گزینه‌های موجود تصمیم گیری کنند. اما اگر تعداد گزینه‌های پیش رو زیادتر از حد انتظار شوند، دیگر تصمیم گیری بر اساس گزینه‌های موجود نیز راه حل چندان مناسبی به نظر نخواهد رسید از این بهتر است تا به کیفیت تصمیمات خود بیاندیشیم.

کیفیت تصمیم گیری

کیفیت تصمیم گیری (Decision Quality) یا به اختصار DQ، چارچوب تعیین کننده برای تصمیم گیری خوب را فراهم می‌کند. این مجموعه زیرشاخه ای از تجزیه و تحلیل تصمیم گیری یا (Decision Analysis) یا به اختصار DA است و از مفاهیم و ابزارهایی است که شفافیت بهترین انتخاب را در یک محیط نامشخص و پویا ایجاد می‌کند. DQ  نه تنها از DA برای رسیدن به جواب “درست” استفاده می‌کند، بلکه مهم‌ترین طرفین را نیز در فرآیند تصمیم گیری برای دستیابی به تراز و تعهد به اقدامات درگیر می‌کند.

کلیه تصمیمات با کیفیت بالا شش شرط را برآورده می کند:

  • تنظیم قاب مناسب
  • در نظر گرفتن گزینه های دیگر
  • جمع آوری داده های معنی دار
  • شفاف سازی ارزش ها و مبادلات تجاری
  • استفاده از استدلال منطقی
  • تعهد به عمل

تمرکز بر روی هر عنصر از این مدل تصمیم گیری منطقی و درگیر کردن افراد مناسب در زمان مناسب و به صورت درست، این امکان را فراهم می‌کند تا ارزش قابل توجهی ایجاد کرده و از اشتباهاتی که باعث از بین رفتن ارزش می شود جلوگیری کند. از طرف دیگر ، فقدان DQ منجر به عدم موفقیت تصمیمات می شود: استراتژی‌های ناموفق ، هدر رفتن سرمایه در تصمیم گیری‌های سرمایه گذاری.

منابع:

Decision Quality Defined

Decisions Decisions

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *