آیا شغل مناسب در عصر کرونا پیدا می‌شود؟

وضعیت اشتغال (شغل مناسب) در عصر کرونا ویروس

اواخر بهار فصلی است که اغلب دانشجویان فارغ التحصیل خواهند شد. این ایام امسال با بیماری کرونا همراه شده است. همین اتفاق باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و بازگشت دانشجویان و دانش‌آموزان به خانه‌هایشان شده است. آنان مجبور شده‌اند که کلا‌س‌های خود را به صورت آنلاین پیگیری کنند. یکی از چالش‌های برگزاری کلاس‌ها به این صورت، عدم درک فناوری‌های جدید توسط اساتید مسن یا بروز کردن شیوه‌ی تدریس متناسب با فضای جدید است. این اتفاق امکان بهره‌وری مناسب را از کلاس آنلاین سلب کرده است. همچنین دانشجویان سال آخر جشن فارغ‌التحصیلی خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. شاید آن حس لذت‌بخش نشان دادن دستاورد‌های‌شان را به دیگران (به خصوص پدر و مادرشان) را تجربه نکنند.

تقریباً دانشجویان فارغ‌التحصیل فعلی وارد بدترین بازار کار تاریخ معاصر مدرن شده‌اند. طبق‌ گزارش‌ها تا اواسط ماه مارس در آمریکا حدود ۳۳ میلیون نفر برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کرده‌اند. این آمار شامل بیکاران قبل از کرونا نیست.

این موضوع زمانی شدیدتر می‌شود که دانشجویان برای شرکت در دانشگاه‌ها و کالج‌های خود هزینه‌هایی سنگین متحمل شده‌اند. آنان مجبورند زیر بار وام‌هایی که گرفته‌اند دست و پنجه نرم کنند. این باعث می‌شود نتوانند زندگی مستقل خود را به دور از والدین شکل دهند و وارد مرحله‌ی جدید زندگی خود شوند.

آماده شدن برای شغل مناسب

در شرایط فعلی دانشگاه‌ها دیگر مانند گذشته توانایی ارائه مربی‌گری شغلی را ندارند. کارهای سنتی قبلی مانند کنار هم قراردادن شرکت‌ها و فارغ‌التحصیلان را انجام نمی‌دهند.

شرکت‌ها در تابستان کارورزان را با چیزی بیش از حداقل دستمزد استخدام می‌کردند. مصاحبه با این افراد برای شرکت‌ها جالب است. درحالی‌که همه‌ی آن‌ها نه ولی بیشترشان فاقد مهارت‌های مصاحبه مناسب هستند. آنان توانایی مکالمه‌ی مناسب تلفنی، برقراری تماس چشمی در مصاحبه‌ی حضوری و توانایی بیان تجربیات کاری و تحصیلی خود را ندارند. همچنین نمی‌دانند از آینده‌ی خود چه چیزی می‌خواهند.

کالج کالبی

کالج کالبی یک مدرسه‌ای هنری است. این کالج اهمیت موضوع را درک کرده و هدف اصلی خود را اشتغال ۱۰۰ درصد فارغ‌التحصیلان خود می‌داند. دیوید گرین رئیس کالج کالبی بیان دارد که «دستمزد‌ها معمولاً برای افراد ۱۵ ساله به بالا  که می‌خواهند وارد کاری شوند کم است و یکی از مواردی که جلوی این کار را می‌گیرد، امید به اشتغال مناسب است. پس اگر ما بتوانیم (که می‌توانیم این کار را انجام دهیم) تفاوت بزرگی برای آنان رقم زده‌ایم. ما از همه‌ی ۳۰۰۰۰ داوطلب (فارغ‌التحصیلان گذشته) و خانواده‌ی آن‌ها می‌خواهیم در این امر ما را یاری نمایند. همچنین برای درک بهتر اینکه به چه مشاغلی نیاز داریم تمامی آنان را بررسی کرده‌ایم. سپس تیم تخصصی خود را (که عموماً برای جمع‌آوری کمک فعال بود) برای جستجوی کارها فعال نموده‌ایم. ۴۵ نفر از آنان بر روی پیدا کردن شغل مناسب برای فارغ‌التحصیلان ما تمرکز کرده‌اند. ما ۵۰ نفر دیگر را نیز برای کمک به دانشگاه اضافه کرده‌ایم.»

در این شرایط هر دانشگاه یا کالجی باید به سیاق کالج کالبی عمل نماید. یعنی رویکردی همه جانبه‌ برای اشتغال‌زایی فارغ التحصیلان ایجاد کند. باید از فارغ‌التحصیلان گذشته درخواست کرد که به جای کمک‌های مالی، در شرکت استخدام شوند.

همچنین کالج‌ها و دانشگاه‌ها باید بوت کمپ‌هایی برای آمادگی شغلی دانشجویان طراحی نمایند. تا با نحوه‌ی ساختن رزومه، پروفایل لینکدین، نحوه‌ی جستجوی شغل مناسب به صورت آنلاین، استراتژی‌های مصاحبه و راه‌های مناسب برای تعامل با استخدام‌کنندگان و متخصصان منابع انسانی دانشگاه‌ها را فرا بگیرند. برای فارغ‌التحصیلان این موارد کار‌هایی است که توانایی انجام آن مهیا است. شما می‌توانید آن را در قالب یک برنامه بازی پیاده‌سازی کنید. تا بفهمید که نوع شغل و شرکت‌هایی که دوست دارید در آن کار کنید چیست. در نتیجه شما یک رویکرد متمرکز و سازمانی خواهید داشت.

آمادگی برای مصاحبه شغلی

اگر به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشید که مصاحبه کنید، این کار را از طریق تلفن یا آنلاین انجام می‌دهید. فارغ‌التحصیلان اخیر در مقایسه با نسل‌های قبلی که فرآیند مصاحبه را حضوری انجام می‌دادند و عادت نداشتند که از تلفن استفاده کنند، بیشتر به وسایل ارتباطی و الکترونیکی وابسته‌اند. از آنجا که منابع انسانی سازمان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا از تماس تلفنی استفاده می‌کند، به همین دلیل افراد باید مهارت‌های تلفنی خود را تقویت کنند. آن‌ها می‌توانند با تمرین و کمک دیگران به این هدف برسند. یکی از جنبه‌های مثبت مصاحبه‌ی تلفنی این است که هر کس می‌تواند در حین صحبت، یادداشت‌هایی را در مقابل خود داشته باشد. سپس با آمادگی و تمرکز بیشتری در جلسه حضور یابد.

فارغ‌التحصیلان حرفه‌ای احتمالاً با مصاحبه‌های ویدیویی آنلاین احساس راحتی بیشتری خواهند کرد. چون آن‌ها با این رسانه آشنایی بیشتری دارند. حتی ممکن است در هنگام مصاحبه با مدیران مسن، دست بالا را داشته باشند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر مصاحبه به صورت ویدیویی و آنلاین باشد، شما مانند یک مصاحبه‌ی حضوری در آن رفتار کنید.

کار کردن

اگر در تجربه اولین کار واقعی خود احساس سختی می‌کنید، دلسرد نشوید. بازار کار همیشه به سمت بدتر شدن خواهد رفت. پس شما باید هوشمندانه از وقت خود برای شبکه سازی استفاده کنید. از والدین و دوستان خود بخواهید که راهکارهایی به شما ارائه دهند. خود را به مدرسه‌ی اشتغال دانشگاه خود معرفی نمایید. موقعیت‌های شغلی را پیدا کنید و سپس کار کردن را شروع کنید. تا زمانی که فکر می‌کنید درست است این روند را ادامه دهید. کار نیمه‌وقت هم خوب است. زیرا شما را مشغول نگه می‌دارد. همچنین دیگر مجبور نخواهید بود تا در خانه بمانید و باقی‌مانده پول خود را تا زمانی که تمام شود بشمرید.

در رسانه‌های اجتماعی فعال باشید. به خصوص در LinkedIn. سعی کنید علایق، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را در این رسانه‌ها به معرض نمایش قرار دهید. رد پای خود را در شبکات اجتماعی به گونه‌ای نمایش دهید که بعدها به سود شما باشد. موقعیت‌های شغلی را در وب‌سایت‌های جمع‌آوری موقعیت‌های شغلی و سایر رسانه‌هایی که به فارغ‌التحصیلان اخیر دانشگاهی ارائه می‌دهند، جستجو کنید. اگر شجاع هستید، شما می‌توانید رزومه‌ی خود را برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف ارسال کنید. حتی در مورد موقعیت‌های شغلی جذاب با آن‌ها صحبت کنید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید هنگام پیدا کردن شغل مناسب انجام شود، استوار ماندن است. البته این کار آسان نخواهد بود. سعی کنید روحیه‌ی خود را مثبت نگه دارید و امیدتان را از دست ندهید. سختی‌ها باعث می‌شوند افراد قوی به وجود بیایند.

شما در نهایت شغلی پیدا خواهید کرد. ممکن است همین فردا نباشد. اما می‌تواند هفته‌ی آینده یا چند ماه بعد باشد. فرآیند پیدا کردن شغل‌تان را مانند یک ماراتون در نظر بگیرید. پس از یافتن شغل در سخت‌ترین بازار کار، قدرت ذهنی و عاطفی شما به مرور زمان تقویت می‌شود. سپس به شما امکان می‌دهد تا چالش‌های آینده را تشخیص دهید و از دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها لذت ببرید.

منبع: Forbes

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .