این روزها افراد زیادی منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی هستند. از طرفی با اعلام نتایج کنکور کارشناسی‌ارشد نیز گروه دیگری منتظر روز ثبت نام دانشگاه‌اند.

متوسط زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ورود به دانشگاه در هر مقطعی، هیجان‌انگیز، دلهره‌آور و جذاب است ولی گاهی با شناخت ناکافی نسبت به فرآیندها، این خوشی به کام افراد تلخ می‌شود. به عنوان مثال:

تصور کنید که در یکی از روزهای پایان شهریور، به منظور ثبت نام وارد دانشگاه شده‌اید، از درب اصلی وارد محوطه شده و حسی سرشار از غرور دارید. حال باید در رشته قبولیتان ثبت نام کنید.

برای شروع، در صفی می‌ایستید و پس از نیم ساعت انتظار، متوجه می‌شوید که این صف برای رشته و دانشکده شما نیست، با پرس‌و‌جو از افراد دیگر در صف دیگری می‌ایستید.

پس از بیست دقیقه انتظار، نوبت به شما می‌رسد، مسئول ثبت نام به گرمی سلام کرده، به شما برگه‌ای را داده و از شما می‌خواهد که مدارک داخل این برگه را آماده نموده و به همکار ایشان در ساختمان دانشکده تحویل دهید؛ اما متاسفانه برخی از مدارک همراهتان نیست و خبر بد اینکه منزلتان هم در شهر دیگری است. حال چه باید کرد؟

از این‌رو اینجا بهتر است تا پیش از ورود به دانشگاه به نکات زیر توجه کنید.

۱۶ نکته برای روز ثبت نام دانشگاه

 1. به توضیحات مقابل رشته قبولیتان در دفترچه انتخاب رشته توجه کنید.
 2. سایت دانشگاه و دانشکده رشته قبولیتان را به دقت بررسی کرده و اطلاعیه‌های آن را مطالعه کنید.
 3. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام، معمولا در سایت دانشکده نوشته می‌شود، آن‌ها را حتما تهیه کرده و از مدارک مهمی هم‌چون شناسنامه و کارت ملی دو سری کپی بگیرید.
 4. حتما عکس ۳*۴ جدید و پشت نویسی شده تهیه کنید، دقت کنید که عکس مورد علاقه‌تان باشد، زیرا بسیاری از دانشجویان به دلیل عجله برای ثبت نام در دانشگاه، صرفاً عکسی از دوران مدرسه خود را تحویل دانشگاه داده‌اند، از این‌رو از عکس روی کارت دانشجوییشان خوششان نمی‌آید، خبر بد این‌که این عکس بر روی مدرکتان نیز خواهد آمد.
 5. اصل و کپی مدارک را درون پوشه‌ای قرار داده و در روز ثبت‌نام همراه خود داشته باشید.
 6. اگر دانشجوی متقاضی خوابگاه هستید، حتماً به اطلاعیه‌های موجود در سایت دانشگاه و امور خوابگاه‌های دانشگاه و شبکه‌های اجتماعی این دو نهاد توجه کنید.
 7. در روز ثبت نام دانشگاه سعی کنید تا از مهارت‌‌های نرمی که تاکنون در مقالات قبلی مطالعه نموده‌اید، استفاده کنید. به عنوان مثال سعی کنید تا از مهارت شبکه سازی استفاده کرده و با افراد هم رشته خود صحبت کنید و راه ارتباطی برای هماهنگی زمان برگزاری کلاس‌ها برقرار کنید.
 8. سعی کنید در روز ثبت نام دانشگاه ، به موقع در محل حاضر شوید تا کارتان سریع‌تر پیش برود.
 9. سعی کنید تا پوشش مناسب دانشگاه داشته باشید تا در روز اول با حراست دانشگاه آشنا نشوید.
 10. از آن‌جایی که فرآیند ثبت نام طول می‌کشد، حتماً محل استراحت و تهیه ناهار را از مسئولین دانشگاه بپرسید.
 11. حتما خودکار و دفترچه‌ای به همراه داشته باشید تا تمام موارد مهم را درون آن یادداشت کنید.
 12. ممکن است که به دلیل قطعی سیستم یا مشکلاتی، برخی از فرآیندهای ثبت نام به روزهای بعد موکول شود؛ حتماً در روزهای اول دانشگاه پیگیر این مسائل باشید.
 13. در هنگام تکمیل فرم‌ها، سعی کنید با خط خوانا بنویسید تا اشتباهی در ورود اطلاعاتتان به سیستم پیش نیاید. بهتر است تا مراحل ثبت نام را خودتان انجام دهید. زیرا در برخی از دانشگاه‌ها به والدین اجازه‌ی ورود به محل ثبت نام داده نمی‌شود تا خودتان به طور مستقل این کارها را انجام دهید. پس اگر دانشگاه شما نیز چنین قانونی داشت، استرس نگیرید.
 14. حتماً برنامه درسی و زمان برگزاری کلاس‌ها و عنوان هر درس را از مسئول آموزش دانشکده بپرسید. در برخی از دانشگاه‌ها، افراد باید خودشان در ترم یک درس بردارند، اگر دانشگاه شما نیز چنین قانونی را داشت، حتماً در ساعت مقرر دروس انتخاب شده از سوی آموزش را بردارید.
 15. د ربرخی از دانشگاه‌ها، نیاز است تا در روز اول فرمی را به بخش‌های مختلف دانشگاه برده تا تأییدیه‌هایی را دریافت نمایید، پس به علائم توجه کنید و در پایان هر مرحله، از مسئول مربوطه نشانی محل بعدی را بپرسید.
 16. زمانی‌که فرآیند ثبت نامتان به پایان رسید، سعی کنید تا گشتی در محوطه دانشگاه زده و محل‌های اصلی هم‌چون سلف دانشگاه، کتابخانه، محل برگزاری کلاس‌ها و… را شناسایی کنید تا در روزهای بعد دچار مشکل نشوید.

به امید موفقیت و سربلندی شما دوست عزیز. در صورتی‌که تجربه‌ی خاصی در روز ثبت نام دانشگاه دارید، لطفاً آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *