چرا زبان بدن در محیط کار مهم است؟

سبک نشستن یا تُن صدای شما چه معنایی دارد؟

وقتی که دست‌ها را از هم باز می‌کنید، چه مفهومی را به دیگران منتقل می‌کنید؟

متوسط زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تسلط بر زبان بدن، نه تنها می‌تواند در مصاحبه شغلی‌، سخنرانی‌ها و در روابط اجتماعی تاثیرگذار باشد، بلکه می‌تواند بر روی ذهن دیگران نیز تاثیر بگذارد! از طریق این مقاله می‌فهمید که چگونه می توانید از زبان بدن خود نهایت استفاده را ببرید یا حتی چگونه می‌توانید وضعیت فرد دیگری را از طریق حرکاتش «بفهمید». زبان بدن، مهارتی شگفت انگیز است که همه مایل به داشتن آن هستند!

به طور کلی ما در سه سطح کلامی، غیرکلامی و زبانی ارتباط برقرار می‌کنیم. (روشی که ما با استفاده از تُن صدایمان برای افزودن معنای بیش‌تر به پیام خود استفاده می‌کنیم).

تعریف زبان بدن

زبان بدن به معنای انتقال اطلاعات به دیگران از طریق حرکات آگاهانه یا ناخودآگاه بدن و حالات صورت است. زبان بدن تحت عنوان (Kinesics) شناخته می‌شود و برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ توسط یک انسان‌شناس به نام ری بردویستل (Ray Birdwhistell) مورد استفاده قرار گرفت. در واقع‌، زبان بدن می‌تواند تأثیر زیادی در افکار و احساسات افراد، به خصوص در محل کار بگذارد. اما چقدر از ارتباطمان کلامی نیست و به زبان بدن اختصاص دارد؟

  • زبان بدن: ۵۵٪
  • کلمات: ۷٪
  • تُن صدا: ۳۸٪

در مجموع ۵۵٪ از ارتباطاتمان از طربق زبان بدن به دیگران منتقل می‌شود که نشان‌دهنده‌ی اهمیت بسیار آن است.

چگونه زبان بدن در محل کار بهبود دهیم؟

جالب است بدانید که زبان بدن یک رفتار عصبی غیرارادی نیست. مردم می‌توانند آن را بهبود بخشند. در اینجا هشت نکته ارائه شده است که به شما در توسعه زبان بدن در محیط کار و زندگیتان کمک می‌کند.

·         آگاه باشید

آگاهی را می‌توان «نیمی از فرآیند» دانست. با توجه به اینکه چه کاری انجام می‌دهیم و چه زمانی انجام می‌دهیم‌، می‌توانیم بهتر معنی آن را بفهمیم.

·         از همکاران خود بیاموزید

با ایزوپراکسیسم (Isopraxism)‌-قرار دادن آینه در برابر زبان بدن- می‌توان به نتایج شگفت‌انگیزی دست یافت. به افراد دیگر، به ویژه افرادی که شما آن‌ها را تحسین می‌کنید، نگاه کنید و اطلاعات مفیدی را از زبان بدنشان جمع‌آوری کنید.

·         به موقعیت بدن خود توجه کنید

همیشه از راه‌های مختلف به وضعیت بدنی خود توجه کنید. داشتن رفتاری دوستانه، درمقابل رفتار رسمی، تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت روابطتان خواهد گذاشت.

·         ارتباط چشمی برقرار کنید

چشم‌های افراد، همچون آینه‌ای، نشان دهنده روح افرادند. از نگاه کردن به افراد نترسید. با نگاه کردن، نه تنها اطلاعات زیادی را به طرف مقابل منتقل خواهید کرد؛ بلکه ممکن است چیزهای زیادی را نیز یاد بگیرید.

·         ریلکس بایستید

بالا نگه‌داشتن شانه‌ها نشان‌دهنده تنش در فرد است. ریلکس باشید، اما مطمئن شوید که زیاد از حد نیز حالت خمیده ندارید.

·         محکم دست بدهید

دست‌دادن، بیش از یک ژست ساده است. اگر نشسته‌اید، همیشه پیش از دست دادن از جای خود بلند شوید. حتما با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید، به گرمی لبخند بزنید و محکم و با اراده دست بدهید، در این صورت حس اطمینان را به طرف مقابل منتقل خواهید نمود.

·         دستان خود را قابل رویت نگه دارید

دست‌های خود را در جیب خود نگه ندارید. اگرچه در این حالت احساس راحتی می‌کنید، اما می‌تواند حس دلزدگی یا اعتماد به نفس بیش از حد را بهه دیگری منتقل کند.

از سوی دیگر، نگه‌داشتن بازوها در پشت خود، نشانه اعتماد به نفس است. این حالت مناسب برای صحبت در مکان‌های عمومی است.

·         آرامش

استفاده از زبان بدن در محیط کار در ابتدا ممکن است بسیار غیرطبیعی باشد.با استفاده از تکنیک‌های فوق با گذشت زمان، می‌توانید پیام‌هایتان را به نحو احسن انتقال دهید.

بدن انسان بهترین تصویر روح انسان است.

– لودویگ ویتگنشتاین

  • زبان بدن هم در حیوانات و هم در انسان وجود دارد.
  • انگلستان، به همراه بخش بزرگی از شمال اروپا و آسیای دور، از نظر فرهنگی در دسته‌بندی «غیرتماسی» طبقه‌بندی می شوند. زیرا در این کشورها، روزانه تعامل فیزیکی بسیارکم است. در مقابل، خاورمیانه، آمریکای لاتین و جنوب اروپا از نظر فرهنگی در دسته‌بندی «فرهنگ‌های پرتماس» به حساب می‌آیند که در آن‌ها دست‌دادن بخش بزرگی از معاشرت است.
  • درحالی‌که از ژست (OK) به معنای «خوبه» یا «باشه» استفاده می‌شود، با این وجود در بعضی از مناطق اروپا، اگر از همین عبارت استفاده شود، نوعی توهین تلقی‌شده و نشان‌دهنده‌ی این است که شما چیزی نیستید. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، این نماد در واقع یک ژست مبتذل است.

منابع:

Why body language is important in the workplace

Understanding Body Language and Facial Expressions

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.