اخلاق کاری

همه‌ی ما عبارت «اخلاق کاری» را بسیار شنیده‌ایم. حتی وقتی که فرد عضوی از شرکت یا سازمان می­‌شود همیشه در مورد اینکه همه­‌ی کارکنان باید اخلاق کاری بیدار و قوی داشته باشند تا سازمان به اهداف خود برسد، خواهد شنید.

اما واقعا اخلاق کاری چیست؟ یک ویژگی فردی است یا یک معیار رفتاری که تک تک افراد برای دستیابی به اهداف سازمان باید داشته باشند؟

تعاریف بسیاری را از عبارت «اخلاق کاری» می‌توان دریافت کرد. اگر بخواهیم از یک تعریف ساده استفاده کنیم می­‌توانیم آن را مجموعه‌ای از اصول اخلاقی بدانیم که هر فرد در انجام کارش رعایت می­‌کند. یک تعریف دیگر در حوزه‌ی کسب کار اخلاق کاری را اینطور معرفی می‌کند: باور به مزایای اخلاقی و اهمیت کار و توان ذاتی آن در تقویت شخصیت فرد.

اخلاق کاری می‌­تواند احساسی باشد که شما نسبت به شغل و حرفه‌­ی خود دارید که در این صورت نگرش و رفتار شما را شکل می‌دهد. اخلاق کاری همچنین وابسته به کیفیت انجام کار و مسئولیت‌های مرتبط با آن است. میزان احترامی که شما برای همکاران خود و کسانی که با آن‌ها در تماس هستید قائلید و یا اینکه چطور با آن‌ها ارتباط برقرار می­‌کنید و تعامل دارید نیز اخلاق کاری را تعریف می‌کند. از این تعاریف می‌توانیم نتیجه بگیریم که ویژگی‌های شخصیتی همچون صداقت، امانت‌داری، تواضع و مسئولیت‌پذیری از ویژگی‌های کلیدی اخلاق کاری محسوب می­‌شوند. این ویژگی‌ها تعیین می­‌کنند که شما در یک موقعیت خاص چگونه رفتار می­‌کنید و چه عکس­‌العملی از خود نشان می­‌دهید. چگونگی پاسخگویی شما نوع اخلاق کاری شما را نشان می‌دهد. واضح است که اخلاق کاری برای تعریف هویت شغلی شما بسیار مهم است. بدون شک بخش بزرگی از تصوری که مردم از شما دارند با شناختن اخلاق کاری شماست.

چرا داشتن اخلاق کاری خوب و قوی تا این حد مهم است؟ در نهایت این خصیصه قدرت شخصیت شما را نشان می‌­دهد و در محل کار دلیل برتری شما خواهد بود. سازمان‌ها از داشتن کارکنانی با اخلاق کاری قوی منفعت فروانی می‌برند. چرا که خصایص و شخصیت این افراد به پیشبرد و دستیابی اهداف آن کمک بسیاری می­‌کند.

اصول اخلاق کاری قوی

صداقت

صداقت باید در هر قسمت کار شما وجود داشته باشد. از سروکار داشتن با ارباب رجوع تا رفتار با همکاران و افراد مافوق. این به معنی انجام دادن کار درست در هر شرایطی است. حتی اگر هیچ کس نفهمد و نبیند. حتی اگر بدانید مدیر شما هم متوجه آن نشده است. تاثیر این کار را در روابط خود با دیگران مشاهده خواهید کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اعتمادی است که بدست می‌­آورید. با صداقت و راستی عمل کردن همچنین به معنای داشتن رفتاری سازگار و ثابت است. برای مثال اگر شما عضو یک تیم هستید رفتارتان باید در سازگاری با دیگران برای رسیدن به یک مجموعه راهبردی در هماهنگی هم و به سمت هدفی مشخص باشد.

تاکید بر کیفیت کار   

اگر تعهد و مسئولیت­‌پذیری شما همراه با نتایج خوب باشد، اخلاق کاری شما نمود واقعی خود را پیدا می­‌کند. بسیاری از کارمندان حداقل کاری که از آن‌ها انتظار می­‌رود انجام می‌دهند و نه بیشتر. در حالی که بعضی دیگر فراتر از رفته و بیشتر از سطح انتظار می‌درخشند. آن‌ها بیشتر کار می­‌کنند بهتر عمل می­‌کنند و نتیجه­‌ای فراتر از انتظار دارند. این افراد کارمندانی با اخلاق کاری قوی و قابل اطمینان هستند.

                                     

 حرفه­‌ای‌­گری

این کلمه بسیار کلی به نظر می­‌رسد و همه چیز اعم از ظاهر شما در کار تا چگونگی عملکرد شما را در بر می‌گیرد. به گونه‌ای که بسیاری ­از افراد حرفه‌­ای­‌گری را آنقدر مهم می­‌دانند که معتقدند که همه­ ابعاد شغلی و کاری به ویژه اخلاق کاری را دربر می‌­گیرد.

نظم

اخلاق کاری از درون هر فرد سرچشمه می­‌گیرد. شما می‌توانید بارها و بارها به یک کارمند بگویید این چنین باشد یا جور دیگری رفتار کند. اما اگر او انضباط و نظم‌پذیری لازم را برای تابع قوانین بودن نداشته باشد، هیچ راهی برای یک کارمند سازنده و خوب بودن باقی نمی­‌ماند. لازمه­­‌ی نظم تمرکز، تعهد و عزم است تا بتوانید کاری را که باید انجام دهید.

حس مسئولیت­‌پذیری  

لحظه­‌ای که عضو یک سازمان می‌شوید و وظایف و تکالیفی به عهده­‌ی شما گذاشته می­‌شود، مسئولیتی دارید که باید آن را به انجام برسانید. اگر اخلاق کاری قوی داشته باشید انجام وظایف برای شما خیلی مهم خواهد بود. همچنین تمایل خواهید داشت هر چه در توان دارید انجام دهید تا بهترین نتایج را داشته باشید.

حس همکاری 

شما به عنوان یک کارمند عضوی از یک سازمان هستید. به این معنی که جزیی از یک کل هستید و باید با دیگران کار کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، داشتن اخلاق کاری شما زیر سوال می‌­رود. اصولا اخلاق کاری شما در روابط شما شکل می‌گیرد و بستگی به این دارد که تا چه میزان می­‌توانید در رسیدن به اهداف گروه کمک کنید.

در مطالب بعدی همراه ما باشید تا چگونگی نشان دادن یک اخلاق کاری قوی و حرفه‌­ای را با شما به اشتراک بگذاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.