۶۰ سوال

۱۵ دقیقه

۱۵+ سال

۲۵,۰۰۰ تومان

تست‌های مختلف شخصیت‌شناسی و مسیر شغلی به شما کمک می‌کنند تا مسیر مناسبی برای خود انتخاب کنید.  یکی از این تست‌های مهم، تست MBTI است. با انجام این تست شما اطلاعات بسیار جامعی در زمینه‌ی خودشناسی، استعدادیابی و.. به دست می‌آورید.

تست MBTI درباره‌ی چه چیزی است؟

تست MBTI یک پرسشنامه‌ی روان سنجی فردی است که برای شناخت نقاط قوت و ضعف، شخصیت و اولویت‌های افراد بسیار مفید است. این تست به شما کمک می‌کند تا شناخت بهتری نسبت به خود و دیگران داشته باشید. این شناخت هم در سازمان‌ها و هم در زندگی شخصی به کمک افراد می‌آیند.

تاریخچه‌ی تست MBTI

این تست توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز طراحی شد. این دو نفر هر دو علاقه‌ی زیادی به نظریه‌ی شخصیت یونگ داشتند و فهمیدند این نظریه می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. این دو نفر سعی کردند تستی طراحی کنند تا به وسیله‌ی آن مردم با شناخت بهتر شخصیت خود، مشاغل مناسب پیدا کنند و زندگی بهتری داشته باشند.

تیپ‌های شخصیتی تست MBTI

ENTJ

تیپ فرمانده

INTJ

تیپ روشن فکر

INTP

تیپ متفکر

ENTP

تیپ مبلغ

ISFJ

تیپ حامی

ESTJ

تیپ مجری

ESFJ

تیپ سفیر

ISTJ

تیپ بازپرس

ENFP

تیپ پیکارگر

INFJ

تیپ مشاوره

INFP

تیپ واسطه‌گر

ENFJ

تیپ پیش‌قدم

ESFP

تیپ سرگرم کننده

ESTP

تیپ کار‌آفرین

ISFP

تیپ ماجراجو

ISTP

تیپ چیره دست

تست MBTI چه کمکی به ما می‌کند؟

نوع سوالات و پاسخ‌ها در تست MBTI

سوالات این تست به صورت گزینه‌ای است و شما باید عبارتی که بیشترین توصیف را از شما دارد انتخاب کنید.

سوالات متداول مخاطبین

بله – یکی از عوامل شناسایی بهتر مسیر شغلی شناخت شخصیت است که می‌تواند در زمان تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری به شما کمک کند. بهتر است در کنار این تست از تست هالند و لنگرگاه شغلی نیز استفاده شود.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، روایی و پایایی (اعتبار) آزمون 0.75 به‌دست‌آمده است که بررسی‌ها و مشاهدات بالینی روایی آزمون را تأیید کرده‌اند.

در صورت تمرکز روی این تست  حدود 15 دقیقه زمان صرف خواهد شد؟

به نظر می‌رسد با شناسایی ابعاد شخصی خود می‌توانید در بیشتر فرایندهای تصمیم‌گیری به‌عنوان یک داده از آن استفاده کنید و تصمیمات بهتری بگیرید.

به‌صورت کلی محدودیت سنی برای استفاده از تست MBTI  وجود ندارد؛ اما توصیه می‌شود که برای افراد کمتر از 13 سال استفاده نشود.

مانند هر آزمون دیگری این تست MBTI هم پاسخ قطعی به شما نمی‌دهد و بهتر است از آن برای برچسب زدن روی خودتان یا دیگران استفاده نکنید؛ اما به‌عنوان یک داده در کنار اطلاعات دیگر می‌تواند راهگشا باشد.

راهنمای انجام تست

برای انجام تست‌ شخصیت‌شناسی MBTI،‌ با استفاده از لینک زیر وارد بانا تیم شوید و پس از ساخت پروفایل کاربری، تست‌‌ MBTI را انجام دهید. علاوه بر این تست، شما می‌توانید تست ارزش‌های شخصی شوارتز،‌ تست نقش‌تیمی بلبین و تست هالند را نیز انجام دهید.