۴۸ سوال

۲۵ دقیقه

۱۵+ سال

۲۵,۰۰۰ تومان

تست هالند آزمونی است که میزان رغبت شغلی را ارزیابی می‌کند. با انجام این تست شما می‌توانید بفهمید برای چه شغلی مناسب‌‌ هستید. این تست یک دید کلی از شغلی که ممکن است با شما مرتبط باشد را نشان می‌دهد.

تست هالند در دهه‌ی ۷۰ میلادی به دست جان. ال. هالند ساخته شد. این تست افراد را در ۶ دسته‌ی مختلف شغلی طبقه‌بندی می‌کند.

تست هالند درباره‌ی چه چیزی است؟

تست هالند یکی از پرطرفدارترین تست‌های تیپ‌شناسی برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی و شغل مناسب هر فرد است. این تست بسیار ساده است. به همین دلیل می‌تواند طیف وسیعی از افراد با خواسته‌ها و سلایق مختلف را در جهت رسیدن به شغل مناسب خود راهنمایی کند. با انجام این تست می‌توانید از علایق شغلی خود آگاه شوید و پی ببرید چه شغلی، چه محیط‌های کاری و چه شرایطی برای شما مطلوب است.

تاریخچه‌ی تست هالند

این آزمون ساخته‌ی جان هالند، روانشناسی مطرح آمریکایی است. جان هالند این تست را بر مبنای تئوری انتخاب شغل طراحی کرده است. هالند معتقد بود مردم بهترین عملکرد خود را در محیط‌های کاری‌ای ارئه می‌دهند که با علایق آن‌ها مطابقت بیشتری داشته باشد. در اصل اگر فردی از محیط کاری و شغل خود لذت ببرد، بهترین عملکرد خود را به نمایش خواهد گذاشت.

دسته‌بندی نتیجه تست هالند

تیپ شخصیتی واقع‌گرا

این افراد واقع‌بین، متفکر، انعطاف‌پذیر و جدی هستند. به دنبال راه‌حل‌های عملی برای رفع مشکلات هستند. بیشتر علاقه دارند با ابزار، ماشین‌ها و حیوانات کار کنند. ممکن است این افراد در ارتباطات اجتماعی اندکی ضعیف عمل کنند.

تیپ شخصیتی قراردادی

این افراد منظم و برنامه‌ریز هستند. وظیفه‌شناسی و توجه به جزییات از ویژگی‌های بارز آن‌ها است. علاقه دارند کارهای معینی انجام دهند و کارهای جسمانی برای آن‌ها جالب نیست.

تیپ شخصیتی جست‌وجوگر

آن‌ها افراد نقاد، جستگوگر، کنجکاو و مستقل هستند. آن‌ها طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین هستند. ممکن است روابط اجتماعی قوی نداشته باشند. از تجزیه و تحلیل‌های پیچیده لذت می‌برند.

تیپ شخصیتی هنری

آن‌ها افرادی خیال‌پرداز، خلاق و مبتکر، نامنظم و احساسی هستند. عموما در توضیح استعدادهای خود مهارت دارند. احساسات خود را به راحتی بیان می‌کنند. در انجام امور پیچیده و خلاقانه مهارت زیادی دارند.

تیپ شخصیتی اجتماعی

آن‌ها افرادی مسئول، آرمان‌گرا و مهربان هستند. آن‌ها از ارتباط کلامی لذت می‌برند. به تعلیم و آموزش دادن علاقه دارند. به فعالیت‌های مکانیکی و فنی علاقه‌ی زیادی ندارند.

تیپ شخصیتی کارآفرین

آن‌ها به رهبری علاقه دارند. عموما برون‌گرا هستند و توانایی انجام امور مختلف را دارند. آن‌ها بلند پرواز هستند و به استعدادهای خود اطمینان دارند و اهل ریسک هستند. همچنین دوست دارند موقعیت‌های مختلف را امتحان کنند.

تست هالند چه کمکی به ما می‌کند؟

نوع سوالات و پاسخ‌ها در تست هالند

نوع سوالات از نوع چند گزینه‌ای هستند و گزینه‌ها شامل موارد زیر است:

سوالات متداول مخاطبین

بله از تست هالند می‌توانید جهت انتخاب یا تغییر رشته استفاده کنید.

می‌توانید از تست هالند به‌عنوان بخشی از پروسه استعدادیابی استفاده کنید، اما این تست کافی نیست.

با شناخت گرایش شغلی خود می‌توانید ترس‌ها و تردیدهای کمتری را در مواجهه با تصمیماتی از جنس شروع و یا تغییر در شغل یا رشته تحصیلی تجربه کنید.

راهنمای تست

برای انجام تست‌ هالند،‌ با استفاده از لینک زیر وارد بانا تیم شوید و پس از ساخت پروفایل کاربری، این تست را انجام دهید. علاوه بر این، شما می‌توانید تست شخصیت‌شناسی MBTI،‌ تست نقش‌تیمی بلبین و تست ارزش‌های شخصی شوارتز را نیز انجام دهید. 

این تست شامل ۴۸ سوال چند گزینه‌ای است. شما فقط کافی است سوالات را به دقت بخوانید و با توجه به سلایق و علاقه‌مندی‌های خود به دقت بین گزینه‌ها دست به انتخاب بزنید. برای اینکه جواب تست دقیق‌تر باشد، لطفا با توجه به احساس واقعی خود به آن‌ها پاسخ دهید.