چرا به آموختن مهارت‌های نرم نیاز داریم؟

چرا به آموختن مهارت‌های نرم نیاز داریم؟

برخورداری از مهارت‌های نرم ما را قادر می‌سازد تا بصورت موثری از مهارت‌ها و دانش فنی خود استفاده کنیم. داشتن این مهارت‌ها، توانایی تعامل ما را با مدیر، همکاران و همچنین مشتریان به صورت قابل توجه‌ای افزایش می‌دهد. همچنین کمک می‌کنند لذت بیشتری از فعالیت‌های تخصصی و شغلی خود ببریم. زمان را بهتر مدیریت کنیم و نظر دیگران را نسبت به خود به درستی بسنجیم.

نکته‌ی قابل توجه اینکه، داشتن مهارت‌های نرم مختص به یک محدوده‌ی خاصی از توانمندی ما نیست. به بیانی دیگر برای فراگرفتن مهارت‌های سخت در یک شغل جدید، باید دوره‌های جدیدی را آموزش دید. در حالی‌که مهارت‌های نرم در تمامی سطوح از مهارت‌های مختلف فنی قابل مشاهده است و در شغل و حرفه‌ای جدید نیز قابل انتقال هستند.

فرض کنیم شما با دارابودن سطح بالایی از مهارت‌های نرم می‌خواهید شغل خود را عوض کنید. یا مثلا از یک تراش کار به یک برنامه‌نویس کامیپوتری و یا مسئول دفتر یک مدیرعامل تبدیل شوید، طبیعی است که شما باید دوره‌های آموزشی جدیدی را فرا بگیرید تا بتوانید در شغل جدید خود واجد شرایط شوید. اما دیگر نیازی به آموزش مهارت‌های نرم از جمله فن بیان، روابط عمومی، مدیریت زمان، ریسک‌پذیری، تیم‌سازی و … نخواهید داشت. چون این مهارت‌ها در تمامی زمینه‌های شخصی و شغلی قابل انتقال هستند و می‌توانند از شما یک فرد موفق در هر شغلی بسازند.

کسب‌وکارهای امروز همه در مورد افراد و سرمایه‌های انسانی هستند. درباره‌ی ارتباطات، تعامل با مشتریان و  تحمیل موثر عقاید و نظرات و ایده‌ها و معرفی یک برند به بهترین نحو ممکن.

فراموش نکنیم امروزه تمایز رقابتی شرکت‌ها، تنها به تجهیزات و تکنولوژی‌های روز خلاصه نمی‌شوند بلکه به کارگیری افرادی برخوردار از مهارت‌های نرم است که می‌توانند سرنوشت یک شرکت را تعیین کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.