۶ دلیل که ممکن است شما بخواهید شغل خود را تغییر دهید

تصمیم‌گیری آگاهانه درباره‌ی شغل آینده، احتمال رضایت بیشتر شما را فراهم می‌کند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که شغلی که انتخاب کرده‌اید، چیزی باشد که در آینده هم به آن علاقه داشته باشید و نخواهید تغییر شغل بدهید. شرایط زندگی شخصی و اقتصادی می‌توانند بر روی اینکه آیا شما همیشه این شغل را ادامه خواهید داد ، تاثیرگذار باشند. گاهی اوقات ممکن است به این نتیجه برسید که دیگر علاقه‌ای به شغل خود ندارید. ما در ادامه قصد داریم برخی دلایل که ممکن است شما را درباره‌ی شغل فعلی‌تان دچار تردید کند نام ببریم.

  • ممکن است شرایط زندگی شما تغییر کند.

زمانی که در اوایل دهه‌ی بیست زندگی شغل خود را انتخاب کردید، شرایط بسیار متفاوت بوده است. مثلا ممکن است آن موقع مجرد بودید و امکان سفر به جاهای مختلف را داشتید. ولی الان تشکیل خانواده داده‌اید و نمی‌توانید برای کار خود سفر کنید. برای همین در پی یافتن شغلی هستید که بتوانید بعد از آن زمان بیشتری را با خانواده سپری کنید.

  • چشم‌انداز و موفقیت شغلی شما محدود شده است.

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب یک شغل، آینده و چشم‌انداز آن است. ممکن است وقتی شما وارد شغلی می‌شوید، آینده‌ی خوبی برای آن وجود داشته باشد. ولی پس از مدتی این چشم‌انداز کدر و تار شود. به همین دلیل ممکن است شما بخواهید شغل خود را تغییر بدهید.

  • شاید دچار فرسودگی شغلی شده‌اید

ممکن است حتی شغلی را که قبلا بسیار دوست داشتید، شما را خسته کند. در این زمان شما احساس فرسودگی خواهید کرد. قبل از هر کار عجولانه‌ای باید ببینید آیا واقعا به شغل جدید نیاز دارید یا خیر؟

اگر جواب شما به این سوال مثبت بود، باید به فکر تغییر بزرگ‌تری باشید و شغل خود را تغییر دهید.

بعضی از شغل‌ها استرس‌زا هستند. در مورد استرس‌های شغلی تحقیق کنید و هنگام انتخاب شغل آن را در نظر بگیرید. اگر در شغل فعلی خود با استرس‌هایی روبه‌رو هستید که نمی‌توانید آن را رفع ومدیریت کنید، شاید تغییر شغل انتخاب خوبی باشد.

  • از پیشرفت نکردن خسته‌اید

یکی دیگر از عواملی که در هنگام انتخاب شغل باید به آن توجه کنید، فرصت‌ها و پیشرفت‌های شغلی شماست. برخی از افراد اگر مدتی در شغل خود کار کرده باشند و نتوانند پیشرفت کنند، از کار خسته می‌شوند. پس حتما سعی کنید در هنگام انتخاب شغل، میزان پویایی و پیشرفت در آن را نیز در نظر بگیرید.

  • دوست دارید درآمد بیشتری داشته باشید.

گرچه همیشه درآمد بالا نشان‌دهنده‌ی رضایت شغلی نیست، اما همواره افراد دوست دارند درآمد بیشتری کسب کنند. اگر در موقعیت شغلی فعلی خود نمی‌توانید به میزان دل‌خواه درآمد کسب کنید، به دنبال شغلی باشید که درآمد بیشتری برای شما دارد. فقط به یاد داشته باشید که اجازه ندهید میل شما برای درآمد بیشتر بر سایر عواملی که منجر به رضایت شغلی می‌شوند، غلبه کند.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *