چگونه از استرس روز اول کاری بکاهیم؟

متوسط زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ورود به هر شغل جدیدی برای بیش‌تر افراد امری دشوار است، از ارتباط برقرار نکردن با همکاران گرفته تا ندانستن روال اداری و حتی گم کردن آشپزخانه؛ بسیاری از افراد، روز اول کارشان را حتی پس از گذشت سال‌ها نیز به یاد می‌آورند. از نظر آن‌ها، استرس روز اول کاری و اتفاقات مختلفی که برایشان پیش آمده، باعث شده تا این خاطرات را هرگز فراموش نکنند. اما چگونه می‌توان از استرس‌ روز اول کاری کاست؟

از نظر دکتر لین تیلور، کارشناس محیط‌های کاری، با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان استرس روز اول کاری را کاهش داد؛ بدین منظور بهتر است تا پیش از ورود به محل کار جدید، شرکت را از جهات گوناگون بررسی نمود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی عوامل کاهش‌دهنده استرس ناشی از شروع کار بپردازیم.

با سایر افراد حاضر در محل کار ارتباط بگیرید.

هرچه سریع‌تر روابط خود را با افراد و هم‌تیمی‌هایتان برقرار سازید، آرامش خاطر بیش‌تری خواهید یافت. بدین منظور:

 • نام افراد را به خاطر بسپارید.
 • هنگام صحبت کردن، ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • با رعایت ادب‌و‌احترام، به طور دوستانه رفتار کنید.
 • اگر همکارانتان در هنگام کار مشغول صحبت هستند، به جمعشان ملحق شوید.
 • نقش و مسئولیت‌های سایرین را به خاطر بسپارید.

سوال بپرسید

اگرچه در روزهای اول کاری بهتر است تا خوب جزئیات را ببینید و به طور موثر گوش دهید. ولی به هیچ وجه از سوال پرسیدن واهمه‌ای نداشته باشید. همیشه بهتر است سوال کنید و آگاهانه به کارهایتان رسیدگی کنید. اگر بدون آگاهی یافتن از هر کاری به انجام آن بپردازید؛ زمان زیادی را به منظور شناخت جهات مختلف موضوع، از دست خواهید داد.

به گفته تیلور پیش از حضور در جلسات کاری و قبول مسئولیت خصوصا در روزهای اول که شناخت افراد نسبت به جوانب مختلف موضوع اندک است، بهتر است تا با جست‌و‌جو درباره موضوع، طرح و یادداشت سوالات کلی درباره آن موضوع، با شناخت نسبی وارد جلسه شوید.

تغییرات را بپذیرید

پیوستن به افراد و محیط جدید می‌تواند دلهره‌آور باشد اما، این تجربه‌ایست که باید پذیرفت؛ اگرچه بسیاری از افراد، استرس روز اول کاری را تجربه می‌کنند، اما تغییرات در موقعیت شغلی، باعث کسب تجربه‌های بیش‌تر و آشنایی با افراد بیش‌تر و درنتیجه تقویت شبکه‌سازی خواهد شد. پس در هر موقعیت شغلی تا می‌توانید، تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

به موقع در محل حضور یابید

تاخیر داشتن در روز اول کاری، بر ذهنیت افراد شرکت تاثیر نامطلوبی دارد. از این رو بهتر است تا مسیر و ساعت حرکت وسایل حمل‌و‌نقل عمومی را بررسی کرده و روز قبل از ورودتان به شرکت، یک‌بار مسیر را طی کنید تا با ترافیک مسیر و سایر موارد به خوبی آشنا شده و در صورت امکان، از تاخیر جلوگیری کنید.

برای کاهش استرس روز اول کاری پیش از ورود به محل کار جدید، در مورد آن تحقیق کنید

بارها برای افراد اتفاق افتاده که به دلیل عدم آشنایی با فرهنگ شرکت، پوشش نامتناسبی داشته‌اند. پس:

 • سایت شرکت را بررسی کنید.
 • فیلم‌های شرکت را در سرویس‌های اشتراک ویدیو از جمله آپارات دنبال کنید.
 • تلگرام و اینستاگرام شرکت را دنبال کنید.

برای کاهش استرس روز اول کاری گشاده‌رو باشید

همواره در محیط کاری، لبخندی را بر لب داشته باشید. با لبخند‌زدن علاوه بر ایجاد احساس شادی و رضایت درونی در مغز و کاهش استرس  روز اول کاری، به سایر افراد نیز احساس آرامش و مثبت‌اندیشی را منتقل خواهید کرد. بنابراین:

 • برخوردی دوستانه داشته باشید.
 • لبخندی برلب داشته باشید.
 • پر انرژی باشید.
 • شوخ طبع باشید.

۱۱۰ درصد انرژی صرف کنید

اگر دیگران ۱۰۰ درصد انرژی برای کارشان صرف می‌کنند، شما ۱۱۰ یا حتی ۱۵۰ درصد انرژی صرف کنید. داشتن انگیزه و اشتیاق نسبت به کار خصوصا در روزهای اول کاری بسیار اهمیت دارد. زیرا در روزهای اول، مدیرتان تمامی فعالیت‌های شما را زیرنظر خواهد داشت و این مورد بر استرس روز اول کاری شما خواهد افزود. از این رو بهتر است تا با صرف انرژی زیاد، خود را با انگیزه‌تر، مشتاق و علاقه‌مند نشان دهید.

شکایت نکنید

در هفته اول که تجربه‌ای ندارید، از چیزی شکایت نکنید. سپس به مرور با افزایش تجربه موارد مورد نظرتان را به سرپرستتان انتقال دهید ولی زیاد غر نزنید. هر محیط کاری شرایط خاص خود را دارد و هماهنگ شدن با فرهنگ آن فرآیندی زمان‌بر است، پس صبور باشید.

تمامی نکات را بنویسید

برای کاهش استرس روز اول کاری ، در روزهای اول کاری، تمام نکاتی که سرپرستتان به شما می‌گوید را در دفترچه‌ای یادداشت نمایید. حتی می‌توانید نام همکاران به همراه سمت آن‌ها را نیز درون دفترچه وارد کنید تا بهتر به خاطر بسپارید؛ می‌توانید در کنار نام هر فرد، مهم‌ترین ویژگی بارز او را نیز یادداشت کنید تا در یادآوری چهره یا نام وی به شما کمک کند. بهتر است تا از تکنیک‌های خلاصه‌نویسی به منظور صرفه‌جویی در زمان استفاده کنید.

با اعتماد به نفس رفتار کنید

داشتن اعتماد به نفس، خصوصا برای کاهش استرس روز اول کاری اهمیت ویژه‌ای دارد. خجالت نکشید و در جمع همکارانتان، برای معرفی خود پیش‌قدم شوید. این اقدامات، علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا دیگران شما را به عنوان فردی با اعتماد به نفس بشناسند، تاثیر مثبتی نیز بر روی مغزتان گذاشته و از استرستان خواهد کاست.

به دیگران احترام بگذارید

به همه احترام بگذارید؛ از کارمندان قدیمی‌تر گرفته تا ارباب رجوع. احترام به کارمندان با سابقه، باعث افزایش تعامل شما با آنان شده و می‌توانید مطالب بیش‌تری را از آنان بیاموزید.

کمتر از تلفن همراه خود استفاده کنید

مطمئنا حجم کارهای شما در روزهای اول بسیار کمتر از سایر همکارانتان خواهد بود و از آنجایی که تازه‌کار هستید، به احتمال زیاد همکارانتان فعالیت‌های شما را تحت نظر خواهند گرفت. از این رو بهتر است کمتر با تلفن همراه خود کار کنید تا ذهنیت نامناسبی نسبت به شما در محل کارتان شکل نگیرد.

خوش برخورد باشید

چرا ورود به یک شغل جدید استرس‌زاست؟

ورود به هر شغل جدیدی برای بیش‌تر افراد امری دشوار است، از ارتباط برقرار نکردن با همکاران گرفته تا ندانستن روال اداری و حتی گم کردن آشپزخانه؛ بسیاری از افراد، روز اول کارشان را حتی پس از گذشت سال‌ها نیز به یاد می‌آورند.

ارتباط به سایر همکاران چه کمکی به ما می‌کند؟

هرچه سریع‌تر روابط خود را با افراد و هم‌تیمی‌هایتان برقرار سازید، آرامش خاطر بیش‌تری خواهید یافت.

در ابتدای ورود خود به محل کار جدید بهت است چه کار کنیم؟

اگرچه در روزهای اول کاری بهتر است تا خوب جزئیات را ببینید و به طور موثر گوش کنید ولی به هیچ وجه از سوال پرسیدن واهمه‌ای نداشته باشید. همیشه بهتر است سوال کنید و آگاهانه به کارهایتان رسیدگی کنید. اگر بدون آگاهی یافتن از هر کاری به انجام آن بپردازید؛ زمان زیادی را به منظور شناخت جهات مختلف موضوع، از دست خواهید داد.

در هر جایگاهی که باشید و به هر میزانی که سابقه کار داشته باشید، بهتر است خوش‌برخورد باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .