مهارت‌های سخت مورد نیاز کارآفرینان چیست؟

مهارت سخت

 

یکی از مهارت‌هایی که کارآفرین باید در خود تقویت کند، مهارت سخت است. البته برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار مهارت‌های سخت و نرم به یک اندازه نیاز شما است. ما در این نوشته به توضیح مهارت سخت خواهیم پرداخت.

مهارت‌های سخت چیست؟

بیاید در قدم اول ببینیم اصلا مهارت‌های سخت به چه چیزی گفته می‌شود. به مهارت‌هایی که می‌توان آن‌ها را آموخت، مهارت‌های سخت می‌گویند. مثلا شما برای اینکه بتوانید یک گرافیست بشوید، به دانش فنی این مهارت نیاز دارید. همچنین برای یادگیری آن به دوره‌های آموزشی و دانشگاهی نیاز دارید. این مهارت‌ها برای رسیدن به یک تخصص شما را یاری می‌کنند. هر حرفه‌ای به مجموعه تخصص‌هایی نیاز دارد. ما این تخصص‌ها را تحت عنوان مهارت‌های سخت دسته‌بندی می‌کنیم. در بیشتر موارد می‌توان مهارت‌های سخت را اندازه‌گیری کرد. مثل آزمون‌هایی که برای سنجش افراد گرفته می‌شود.

چرا مهارت‌های سخت برای شروع یک کسب و کار نیاز است؟

در دنیای تجارت امروز مهارت سخت معمولا شامل بودجه‌بندی، حسابداری و سواد مالی است. این مهارت‌ها را می‌توان آموزش دید. البته برای یادگیری بهتر آن‌ها به تجربه‌های عملی نیاز دارید. برای مثال فکر کنید شما کتاب اصول حسابداری را خوانده‌اید. ولی تا زمانی که تمرین علمی انجام ندهید، می‌توانید یک حسابدار با تجربه و حرفه‌ای باشید؟

مهارت‌های سخت مورد نیاز در کسب‌وکارها چیست؟

  • نوشتن طرح چشم‌انداز

یک مهارت سخت بسیار ضروری برای شروع کسب‌وکار، آماده داشتن طرح و برنامه‌ریزی امور مالی است. بهتر است پیش از هر کاری طرح توسعه و چشم‌انداز مالی خود را آماده کنید. اگر شما برای کسب‌و‌کار خود یک سرمایه‌گذار دارید، ارائه‌ی این طرح باعث می‌شود چشم‌انداز خوبی از کار شما داشته باشد. این کار حتی بحث شفافیت را برای طرفین به وجود می‌آورد.

حتی اگر خود شما سرمایه خود را تامین می‌کنید، باز هم به نوشتن طرح چشم‌انداز نیاز دارید. زیرا به این صورت می‌توانید بازار را تحلیل کنید. سهم خود را از بازار بشناسید و برنامه‌ریزی بلندمدت‌تر خود را آماده کنید.

  • آشنایی با مباحث مالی

یک مهارت‌ سخت مورد نیاز شما، سواد مالی است. برای شروع یک کسب‌وکار نیاز دارید هزینه‌های خود را مدیریت کنید. باید بدانید چه میزان سرمایه نیاز دارید و میزان ورودی و خروجی مالی سیستم شما چه قدر است. شما باید مهارت ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و درآمدهای خود را داشته باشید. چون شما نیاز دارید که کسب‌وکار سودآوری داشته باشید.

برای موفقیت در این مهارت راه‌های مختلفی پیش روی شماست. شما می‌توانید یک برنامه‌ی بودجه‌ی دقیق بنویسید. بدین صورت شما یک برنامه کاری برای خرج کردن منابع مالی خود دارید. یعنی دقیقا می‌دانید چه مقدار هزینه کرده‌اید، چه مقدار و از چه منابعی درآمد داشته‌اید و برنامه آینده شما چیست.

  • مهارت‌های بازاریابی

بازاریابی یک مهارت سخت مورد نیاز برای شروع کار شماست. شاید بگویید که در ابتدای کار یک کارشناس بازاریابی را برای این کار استخدام می‌کنید. ولی باید بدانید این یک هزینه برای شما خواهد بود. به عنوان یک کارفرما حتی با گرفتن نیروی بازاریابی، شما به صورت کامل از چرخه‌ی بازاریابی حذف نمی‌شود. زیرا بخشی از تصمیم‌گیری‌ها برعهده شما خواهد بود. این مهارت سخت در بخش‌های دیگر کسب‌وکار شما نیز بسیار اهمیت خواهد داشت.

  • توانایی استخدام نیروهای خوب

وقتی کسب‌وکار شما شکل گرفت، نیاز خواهید داشت که نیروهای جدیدی استخدام کنید. یک مهارت سخت مهم دیگر، توانایی و جذب نیرو است. شما به عنوان یک مدیر یا بخشی از یک مجموعه باید بتوانید افراد مناسب را به تیم خود اضافه کنید. نیروهای خوب و کارآمد بخش مهمی از پیشرفت کسب‌وکار شما را برعهده دارند. پس باید بتوانید در جذب آن‌ها درست عمل کنید. برای این کار می‌توان از لینکدین کمک گرفت و افرادی که با حوزه کاری شما مناسب هستند را پیدا کرد. در سایت‌های درخواست نیرو و استخدام هم می‌توانید نیروی کاری مناسب را پیدا کنید.

بخش مهم در این مورد، مصاحبه‌کردن است. باید بدانید دقیقا چه چیزی از نیروی کار خود می‌خواهید. سپس سعی کنید دقیقا همان سوال‌ها را از او بپرسید.

  • مهارت‌های فنی

یک مهارت سخت مورد نیاز شما قطعا مهارت‌های فنی است. مهارت‌هایی که درباره‌ی مدیریت پروژه‌های شما، آشنایی با نرم‌افزارهای مختلف آفیس و … است. شما به عنوان یک کارفرما به این مهارت سخت نیاز دارید. حتما در طول کار خود به اکسل، ورد و سایر نرم‌افزارها نیاز زیادی خواهید داشت. همچنین باید به برنامه‌نویسی تا حدودی تسلط داشته باشید. یک کسب‌و‌کار جدید به وبسایت نیز نیاز دارد. اگر شما بتوانید سایت خود را طراحی و پشتیبانی کنید، در هزینه‌‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید. پس باید این مهارت‌های سخت را نیز به خوبی یاد بگیرید. همچین برای اینکه بتوانید زمان‌های مناسب برای انجام کارهای خود را پیدا کنید، بهتر است با ابزارهای مدیریت پروژه کار کنید.

 

این‌ها نمونه‌هایی از مهارت سخت بود که احتمالا برای شما لازم است. در نوشته‌های بعدی به مهارت‌های نرم مورد نیاز کسب‌وکارها اشاره خواهیم کرد.

مقالات مرتبط

قدرت شخصی و راه‌های دستیابی به آن

داشتن قدرت شخصی، این باور را در شما ایجاد می‌کند که می‌توانید موفق باشید. همچنین باعث می‌شود تا همکاران و ذینفعان کلیدی، شما را فردی دارای نفوذ، قدرت و اثرگذار بدانند. همچنین همواره به دنبال نظرخواهی و کمک گرفتن از شما باشند.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.