کارگاه «چگونه بین خودمان و دیگران، ارتباط موثری برقرار کنیم؟»

ظرفیت کارگاه

20 نفر

سابقه برگزاری

208 نفر_ساعت

مدت زمان

4 ساعت

 

معرفی کارگاه

بیشتر ما تصور می‌کنیم ارتباط یک استعداد ذاتی در زمینه صحبت‌کردن و گوش‌دادن به دیگران است. استعدادی که قابل یادگیری یا بهبود نیست اما واقعیت این است که ارتباط برقرار کردن برای اینکه بتواند موثر واقع شود باید با تلاش، تمرین حساب شده و یادگیری توانایی درک سایرین رشد ‌یابد. این کارگاه اطلاعات شرکت‌کنندگان در مورد ارتباط را فراخوانی و بازآگاهی می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا با تقسیم فرایند ارتباط به اجزاء کوچک‌تر این فرایند را بهتر بشناسند. همچنین کمک می‌کند تا شرکت‌کنندگان بدانند که چگونه با آگاهی از متغییرهای این فرایند و نحوه تغییر و کنترل آنها می‌توانند آن را به شکل موثرتری در زندگی روزمره استفاده کنند.

برای ایجاد احساس خوب نسبت به خود در دیگران  نکات مهمی را باید بدانید و بتوانید در راستای عمل به آنها اقدام کنید. به جای نادیده گرفتن احساسات و عواطف خود سعی کنید آنها را بدرستی شناخته و در موقعیت های مختلف مهار کنید. اولین گام این است که شما بتوانید در ابتدا خود را به طور کامل بشناسید و ارتباط موثر داشته باشید.

هنگامیکه بتوانید ارتباط موثر برقرار کنید، دیگران به شما احترام می‌گذارند و اعتماد دارند و اگر در برقراری ارتباط چندان موثر عمل نکنید، زندگی‌تان را در یک یا چند بعد ناقص خواهید دید. در حقیقت، ارتباط موثر زندگی را ثمربخش می‌کند، اما به شرطی که مهارت‌های این ارتباط را بیاموزیم، با شیوه‌های ارتباطی در مواجهه با افراد متفاوت آشنا شویم و سعی کنیم خطاهای ارتباطی خود را اصلاح کنیم.

 

 

سرفصل کارگاه

فرآیند ارتباط

اهمیت نقش در ارتباط

اهمیت تصمیم به دریافت و اهداف ارتباط

انتخاب بستر مناسب

موانع ارتباط

انتقال پیام کامل

رفتارهای مناسب در جهت ارتباط موثر

 

 

 

خلاصه کارگاه

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر چیزی فراتر از تبادل اطلاعات می باشد.

ارتباط موثر یعنی فهمیدن احساسات و هدف موجود در پشت هر اطلاعاتی می‌باشد. جدای از اینکه باید توانایی انتقال پیام را به صورت واضح داشته باشید، باید بتوانید به شیوه‌ای موثر گوش دهید تا تمامی زوایا و معانی آن چیزی که دارد بیان می شود را متوجه شوید.مخاطب شما باید مطمئن باشد که شما به خوبی به او گوش کرده‌اید.

جدای از کلماتی که استفاده می‌کنید، ارتباط موثر از چهار مهارت تشکیل شده است:

  1. گوش دادن موثر
  2. ارتباط غیر کلامی (زبان بدن)
  3. مدیریت استرس در لحظه
  4. قاطعیت به شیوه‌ی محترمانه

 

 

تصاویر کارگاه

 

ارتباط موثر

 

 

ارتباط موثر 2

ارتباط موثر 3

امیر افشار کرجیطراح دوره‌های آموزشیآقای افشاری مدرس کارگاه‌های "ارتباط موثر 1" و "ارتباط موثر 2" بانا هستند، و تجربه‌هایشان به عنوان مدیر مارکتینگ شرکت شهر نوین باعث شده تا بتوانند به خوبی عوامل یک ارتباط موثر با افراد متفاوت را شناسایی کنند و در قالب دو کارگاه دو ساعته آن را به بقیه آموزش دهند. کارگاه‌های ایشان پر از تمرین‌های گروهی بازی-مانند است و در نتیجه شما اصلاً خسته نخواهید شد. جدا از این، در کارگاه‌های ایشان همیشه فضای مشارکت برای افراد باز است و همه نظر خود را به راحتی بیان می کنند.
نظر شرکت‌کنندها

«تمرین‌هایی که توی کارگاه انجام دادیم، واقعاً شبیه‌سازی‌ای از شرایط زندگی واقعی بود و خیلی بیشتر از یاد گرفتن تئوری‌ها موثر بود.»

تارا امامی

«این جز بهترین کارگاه‌هایی بود که تا الان شرکت کرده بودم.»

نازنین سلیمانیان