در هر تیمی، حتی تیم‌ها و گروه های بسیار کوچک نیز احتمال بروز اختلاف و تعارض میان افراد امکان‌پذیر است لذا نیاز به مدیریت تعارض میان افراد تیم احساس می شود. این اختلاف در اثر عدم تعادل میان قدرت طرفین بوده که در صورت ادامه یافتن آن سبب از دست رفتن اعتماد متقابل و بهره‌وری افراد در محیط کار خواهد شد. اگرچه منشا این تعارض‌ها، طرز تفکر هر فرد نسبت به سایرین است، اما می‌توان با تمرین و انتخاب بهترین استراتژی برای مدیریت تعارض ، از تداوم یافتن آن جلوگیری کرد.

برای مدیریت تعارض‌های میان اعضای تیم و رفع آن‌ها چه اقداماتی را می‌توان انجام داد؟

۶ استراتژی برای مدیریت تعارض

 انطباق

این استراتژی مدیریت تعارض در حالتی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین تعارض قدرت بیش‌تری نسبت به طرف مقابل داشته و طرف مقابل نیز قصد صلح دارد، از این رو تلاش می‌کند تا خواسته‌های طرف قوی‌تر را فراهم کند و خود را با شرایط او وفق دهد، هرچند که برای طرف ضعیف‌تر ناخوشایند باشد. در ادبیات کسب‌وکار برای این وضعیت، اصطلاح Casual Friday را به کار می‌برند.

اجتناب

در این حالت نیز یکی از طرفین همواره از اختلاف و تعارض دوری می‌کند و در تلاش است تا مشکلی به وجود نیاید. اما برخلاف استراتژی اول در این حالت میزان قدرت طرفین اختلاف زیادی ندارد، با این حال انگیزه‌ای برای رفع تعارض در افراد وجود نداشته و تنها در تلاش برای دوره از تعارض هستند. در شرکت‌ها بیش‌تر کارمندان از این روش استفاده می‌کنند.

همکاری

این استراتژی مدیریت تعارض بسیار موثر بوده و با ادغام ایده‌های افراد مختلف همراه است. تنها مشکل آن صرف زمان فراوان برای تصمیم‌گیری در هر مسئله است و این استراتژی در زمانی‌که تیم با محدودیت زمان مواجه است، چندان کارساز نیست.

سازش

این استراتژی مدیریت تعارض در حالتی که قدرت هر دو طرف کاملا با هم برابر بوده و طرفین از بحث طولانی مدت نتیجه‌ای نگرفته باشند، کارساز است. در این حالت، هر یک از طرفین با قبول از دست دادن منافعی جزئی، با یکدیگر مصالحه می‌کنند.

رقابت

این استراتژی در حالتی که هر یک از طرفین دلیل و انگیزه کافی برای مذاکره داشته باشند کارساز است و در نهایت هر فردی که شخصیت متقاعدکننده‌ای داشته باشد، پیروز رقابت خواهد شد. این استراتژی معمولا در شرایط بحرانی که نیاز به تصمیم‌گیری به همراه متقاعد نمودن دیگران احساس می‌شود، کارساز است.

تغییر موضع

این استراتژی مدیریت تعارض در شرایطی اتخاذ می‌شود که موقعیت و قدرت هر یک از طرفین بر اثر مسائل مختلفی که بسیاری از این مسائل نیز خارج از اختیارات طرفین است، تغییر کند. در این شرایط فردی که از قدرتش کاسته شده، با تغییر موضع سعی در حفظ موقعیت و منافع خود دارد.

منابع:

 5Conflict Management Strategies

What Is Conflict Management? – Definition, Styles & Strategies

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *