الزامات پیدا کردن شغل مناسب در عصر کرونا ویروس

شغل مناسب

آیا شغل مناسب در عصر کرونا پیدا می‌شود؟

وضعیت اشتغال ( شغل مناسب ) در عصر کرونا ویروس

اواخر بهار فصلی است که اغلب دانشجویان فارغ التحصیل خواهند شد. این ایام امسال با بیماری کرونا همراه شده و باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و بازگشت دانشجویان و دانش‌آموزان به خانه‌هایشان شده است و آنان مجبور شده‌اند که کلا‌س‌های خود را به صورت آنلاین پیگیری کنند. یکی از چالش‌های برگزاری کلاس‌ها به این صورت، عدم درک فناوری‌های جدید توسط اساتید مسن یا بروز کردن شیوه تدریس متناسب با فضای جدید است که امکان بهره‌وری مناسب را از کلاس آنلاین سلب کرده است. همچنین دانشجویان سال آخر جشن فارغ  التحصیلی خود را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. شاید آن حس لذت بخش نشان دادن دستاورد‌هایشان را به دیگران (به خصوص پدر و مادرشان) را تجربه نکنند.

تقریباً دانشجویان فارغ التحصیل فعلی وارد بدترین بازار کار تاریخ معاصر مدرن شده‌اند. طبق‌ گزارش‌ها تا اواسط ماه مارس در آمریکا حدود 33 میلیون نفر برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کرده‌اند که این آمار شامل بیکاران قبل از کرونا نمی‌‌باشد.

این مطلب زمانی شدیدتر می‌شود که دانشجویان برای شرکت در دانشگاه‌ها و کالج‌های خود هزینه‌هایی سنگین متحمل شده‌اند و زیر بار وام‌هایی که گرفته‌اند دست و پنجه نرم می‌کنند و این باعث می‌شود نتواند زندگی مستقل خود را به دور از والدین خود شکل دهند و وارد مرحله جدید زندگی خود شوند.

آماده شدن برای شغل مناسب

در شرایط فعلی دانشگاه‌ها دیگر مانند گذشته توانایی ارائه مربی‌گری شغلی را نداشته و کارهای سنتی مانند کنار هم قراردادن شرکت‌ها و فارغ التحصیلان را انجام نمی‌دهند.

شرکت‌ها در تابستان کارورزان را با چیزی بیش از حداقل دستمزد استخدام می‌کردند که مصاحبه با این افراد برای شرکت‌ها جالب است. اگر همه آنها نه ولی اکثریت آنان فاقد مهارت‌های مصاحبه مناسب هستند. آنان توانایی مکالمه مناسب تلفنی، برقراری تماس چشمی مناسب در مصاحبه حضوری و حتی توانایی بیان تجربیات کاری و تحصیلی خود را ندارند و همچنین نمی‌دانند از آینده خود چه چیزی می‌خواهند.

کالج کالبی

کالج کالبی که مدرسه‌ای هنری است، اهمیت موضوع را درک کرده و هدف اصلی خود را اشتغال 100 درصد فارغ التحصیلان خود می‌داند. دیوید گرین رئیس کالج کالبی بیان دارد که « دستمزد‌ها معمولاً برای افراد 15 ساله به بالا  که می‌خواهند وارد کاری شوند کم است و یکی از مواردی که جلوی این کار را می‌گیرد، امید به اشتغال مناسب است. پس اگر ما بتوانیم( که می‌توانیم این کار را انجام دهیم) تفاوت بزرگی برای آنان رقم زده‌ایم. ما از همه 30000 داوطلب (فارغ التحصیلان گذشته) و خانواده‌هایشان می‌خواهیم در این امر ما را یاری نمایند. همچنین برای درک بهتر اینکه به چه مشاغلی نیاز داریم تمامی آنان را بررسی کرده‌ایم و تیم تخصصی خود را (که عموماً برای جمع آوری کمک فعال بود) برای جستجوی کارها فعال نموده‌ایم. 45 نفر از آنان بر روی پیدا کردن شغل مناسب برای فارغ التحصیلان ما تمرکز کرده‌اند و ما 50 نفر دیگر نیز برای کمک به دانشگاه اضافه کرده‌ایم.»

در این شرایط هر دانشگاه یا کالجی باید به سیاق کالج کالبی عمل نماید و رویکردی همه جانبه‌ برای اشتغال‌زایی فارغ التحصیلان ایجاد شود. باید از فارغ التحصیلان گذشته درخواست شود که به جای کمک‌های مالی، آنان را به اشتغال در شرکت‌هایشان درآورند.

همچنین کالج‌ها و دانشگاه‌ها باید بوت کمپ‌هایی برای آمادگی شغلی دانشجویان طراحی نمایند. تا با نحوه ساختن رزومه، پروفایل لینکدین، نحوه جستجو شغل مناسب به صورت آنلاین، استراتژی‌های مصاحبه و راه‌های مناسب برای تعامل با استخدام‌کنندگان و متخصصان منابع انسانی دانشگاه‌ها را فرا بگیرند. برای فارغ التحصیلان این موارد کار‌هایی است که توانایی انجام آن مهیا است. شما می‌توانید آن را در قالب یک برنامه بازی پیاده سازی کنید. تا بفهمید که نوع شغل و شرکت‌هایی که دوست دارید در آن کار کنید چیست و در نتیجه شما یک رویکرد متمرکز و سازمانی خواهید داشت.

شغل مناسب

آمادگی برای مصاحبه شغلی

اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که مصاحبه کنید، این کار از طریق تلفن یا آنلاین انجام می‌دهید. فارغ التحصیلان اخیر در مقایسه با نسل‌های قبلی که فرآیند مصاحبه را حضوری انجام می‌دادند و عادت نداشتند که از تلفن استفاده کنند، بیشتر به وسایل ارتباطی و الکترونیکی وابسته‌اند. از آنجا که منابع انسانی سازمان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID-19) به جای جلسه حضوری از تماس تلفنی استفاده می کنند، به همین دلیل افراد باید مهارت‌های تلفنی خود را تقویت کنند. آن‌ها می‌توانند به وسیله تمرین با دیگران به این هدف برسند. یکی از جنبه‌های مثبت مصاحبه تلفنی این است که هر کس می‌تواند در حین صحبت، یادداشت‌هایی را در مقابل خود داشته باشد و با آمادگی و تمرکز بیشتری در جلسه حضور یابد.

فارغ التحصیلان حرفه‌ای احتمالاً با مصاحبه‌های ویدیویی آنلاین احساس راحتی بیشتری خواهند کرد؛ چون آن‌ها با این رسانه آشنایی بیشتری دارند. حتی ممکن است در مقابل با مدیران مسن که مصاحبه را انجام می‌دهند، دست بالا را داشته باشند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر مصاحبه به صورت ویدیویی و آنلاین باشد، شما مانند یک مصاحبه حضوری در آن رفتار کنید.

کار کردن

اگر در تجربه اولین کار واقعی خود احساس سختی می‌کنید، دلسرد نشوید. بازار کار همیشه به سمت بدتر شدن خواهد رفت. پس شما باید هوشمندانه از وقت خود برای شبکه سازی استفاده کنید. از والدین و دوستان خود بخواهید که راهکارهایی به شما ارائه دهند. خود را به مدرسه اشتغال دانشگاه خود معرفی نمایید و موقعیت‌های شغلی را پیدا کرده سپس کار کردن را شروع کنید و تا زمانی که فکر می‌کنید درست است آن را ادامه دهید. کار نیمه وقت هم خوب است، زیرا شما را مشغول نگه می‌دارد. همچنین دیگر مجبور نخواهید بود تا در خانه بمانید و باقیمانده پول خود را تا زمانی که تمام شود بشمرید.

در رسانه‌های اجتماعی فعال باشید، به خصوص در LinkedIn، سعی کنید علایق، مهارت‌ها و توانایی‌های خود را در این رسانه‌ها به معرض نمایش قرار دهید. رد پای خود را در شبکات اجتماعی به گونه‌ای نمایش دهید که بعدها به سود شما باشد. موقعیت‌های شغلی را در وب‌سایت‌های جمع آوری موقعیت‌های شغلی و سایر رسانه‌هایی که به فارغ التحصیلان اخیر دانشگاهی ارائه می‌دهند، جستجو کنید. اگر شجاع هستید، شما می‌توانید رزومه خود را برای شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف ارسال کنید و حتی در مورد موقعیت‌های شغلی جذاب با آن‌ها صحبت کنید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید هنگام پیدا کردن شغل مناسب انجام شود، استوار ماندن است؛ البته آسان نخواهد بود. سعی کنید روحیه خود را مثبت نگه دارید و امیدتان را ار دست ندهید. سختی‌ها باعث می‌شوند افراد قوی به وجود بیایند.

شما در نهایت شغلی پیدا خواهید کرد. ممکن است فردا نباشد، اما می‌تواند هفته آینده یا چند ماه بعد باشد. فرآیند پیدا کردن شغلتان را مانند یک ماراتن در نظر بگیرید. پس از یافتن شغل در سخت‌ترین بازار کار، قدرت ذهنی و عاطفی شما به مرور زمان تقویت می‌شود و به شما امکان می‌دهد تا چالش‌های آینده را شکست دهید و از دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها لذت ببرید.

منبع: Forbes

مقالات مرتبط

قدرت شخصی و راه‌های دستیابی به آن

داشتن قدرت شخصی، این باور را در شما ایجاد می‌کند که می‌توانید موفق باشید. همچنین باعث می‌شود تا همکاران و ذینفعان کلیدی، شما را فردی دارای نفوذ، قدرت و اثرگذار بدانند. همچنین همواره به دنبال نظرخواهی و کمک گرفتن از شما باشند.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *