کارگاه «گفت‌وگوی موثر»

20 آبان ماه 97

بیشتر ما تصور می کنیم ارتباط موثر یک استعداد ذاتی در زمینه صحبت کردن و گوش دادن به دیگران است. استعدادی که قابل یادگیری یا بهبود نیست. واقعیت این است که مهارت های ارتباطی با تلاش و تمرین حساب شده و یادگیری توانایی درک سایرین رشد می یابد. این کارگاه به شرکت کنندگان کمک می کند مهارت های جدیدی را بشناسند که به آنها کمک می کند افکار و خواسته های خود را به شکل موثر با دیگران در میان بگذارند و به روش های دریافت پیام از دیگران اشراف یابند. برای ایجاد احساس خوب نسبت به خود در دیگران  نکات مهمی را باید بدانید و بتوانید در راستای عمل به آنها اقدام کنید.به جای نادیده گرفتن احساسات و عواطف خود سعی کنید آنها را بدرستی شناخته و در موقعیت های مختلف مهار کنید.اولین گام این است که شما بتوانید در ابتدا خود را به طور کامل بشناسید و ارتباط موثر داشته باشید.

هنگامیکه بتوانید ارتباط موثر برقرار کنید، دیگران به شما احترام می گذارند و اعتماد دارند و اگر در برقراری ارتباط چندان موثر عمل نکنید، زندگی تان را در یک یا چند بعد ناقص خواهید دید. در حقیقت، ارتباط موثر زندگی را ثمربخش می کند، اما به شرطی که مهارت های این ارتباط را بیاموزیم، با شیوه های ارتباطی در مواجهه با افراد متفاوت آشنا شویم و سعی کنیم خطاهای ارتباطی خود را اصلاح کنیم.

 

ارتباط موثر چیست؟

 

ارتباط موثر چیزی فراتر از تبادل اطلاعات می باشد.

ارتباط موثر یعنی فهمیدن احساسات و هدف در پشت هر اطلاعاتی می باشد. جدای از اینکه باید توانایی انتقال پیام را به صورت واضح داشته باشید، باید بتوانید به شیوه ای موثر گوش دهید تا تمامی زوایا و معانی آن چیزی که دارد بیان می شود را متوجه شوید.مخاطب شما باید مطمئن باشد که شما به خوبی به او گوش کرده اید.

 

جدای از کلماتی که استفاده می کنید، ارتباط موثر از چهار مهارت تشکیل شده است:

  1. گوش دادن موثر
  2. ارتباط غیر کلامی ( زبان بدن )
  3. مدیریت استرس در لحظه
  4. قاطعیت به شیوه ی محترمانه
امیر افشاریمدیر مارکتینگ شرکت شهرنوینآقای افشاری مدرس کارگاه های "ارتباط موثر 1" و "ارتباط موثر 2" بانا هستند، و تجربه هایشان به عنوان مدیر مارکتینگ شرکت شهر نوین باعث شده تا بتوانند به خوبی عوامل یک ارتباط موثر با افراد متفاوت را شناسایی کنند و در قالب دو کارگاه دو ساعته آن را به بقیه آموزش دهند. کارگاه های ایشان پر از تمرین های گروهی بازی-مانند است و در نتیجه شما اصلا خسته نخواهید شد. جدا از این، در کارگاه های ایشان همیشه فضای مشارکت برای افراد باز است و همه نظر خود را به راحتی بیان می کنند.
نظر شرکت کننده ها

«تمرین هایی که توی کارگاه انجام دادیم، واقعا شبیه سازی ای از شرایط زندگی واقعی بود و خیلی بیشتر از یاد گرفتن تئوری ها موثر بود.»

تارا امامی

«این جز بهترین کارگاه هایی بود که تا الان شرکت کرده بودم.»

نازنین سلیمانیان